פסח, אביב זוגיות באוויר

פסח וזוגיות- הולכים ביחד או לא?!

בחיי שרציתי כבר לוותר..כולם כבר כותבים יותר משבועיים על פסח, על נקיונות לפסח, על הכנות לפסח..מה כבר אפשר לחדש?!..

אז לגבי מה לעשות ולאן ללכת- משאירה את זה לכם, יש מגוון אתרים, עיתונים ובכלל שימליצו לאן ומתי כדאי לטייל, ולמי ומה לקנות..

אני כן רוצה לדבר היום על פסח בהקשר של זוגיות.

בין אם אתם נשואים ובין אם לא, התקופה של חג הפסח היא תקופה ארוכה בה אנו יוצאים מהשגרה שלנו.

אצל רובנו, חג הפסח מלווה במפגשים, לא מעטים עד רבים עם המשפחה. המצומצמת, המורחבת, ולעיתים המורחבת מאוד.

במהלך עבודתי, גיליתי עובדה מעניינת, לאחר חופשת הפסח הרבה מאוד זוגות פונים אליי לאימון זוגי (במקרה הטוב) ולגישור לצורך פרידה (במקרה הפחות משמח..)- מדוע בעצם?

אין ספק שהתקופה שמלאה במפגשים משפחתיים, חופש של הילדים, הוצאות רבות וכ”ו, גורמת לעיתים למתחים, מריבות, כעסים ועוד. גם זוגות שבשגרה מערכת היחסים שלהם מצוינת, מוצאים את עצמם מתווכחים ורבים בנושאים הקשורים למשפחה, לסדר יום, לשאלה לאן ולמי הולכים וכ”ו.

אז מה עושים בעצם?

כמו תמיד, סוף מעשה במחשבה תחילה.. אני ממליצה רגע לפני שהחג מתחיל לשבת עם בן/בת הזוג ולתכנן כיצד תראה החופשה שלנו. לחשוב מה חשוב לנו בחופש- לבלות עם המשפחה המורחבת, לבלות עם הילדים, זמן לעצמינו (רק ההורים), תרבות (הצגות/סרטים/מוזיאונים) טבע- לאן נוסעים ומתי, מהו התקציב שלנו לחופש ואיך נשתמש בו- מתי נאכל במסעדה ומתי נצטייד באוכל מהבית. את הכול אנחנו מרכזים בטבלת חופשת הפסח- בה כתוב מתי נוסעים ולאן (צילמתי את הטבלה של המשפחה שלי..) ואגב, כשיש טבלה כזו, זה עושה המון שקט גם לנו וגם לילדים. במקום כל יום לשמוע את השאלה: “אמא מה עושים היום?” אפשר לכתוב/לצייר לילדים את הפעילות וכך הם יודעים מראש מה מתוכנן ונערכים בהתאם.החשיבות שבתכנון היא בהיותה כלי שעושה הבהרת ציפיות ויוצר בהירות ביננו- אנחנו לא מתאכזבים ולא מצפים כי את כל הרצונות שלנו והדברים שחשובים לנו, אנו משבצים ללוח זמנים שמקובל על שני בני הזוג. כך אנו גם נמנע מהוצאות מופרזות במהלך החג, כיוון שנערוך תקציב חג.

אבל מעל הכול-

מה שחשוב לזכור תמיד כי זוגיות היא מערכת יחסים מעצימה, בונה, מלמדת, תומכת וממלאת מצד אחד, אולם מלד שני היא דורשת מאיתנו תחזוקה שוטפת ובלתי פוסקת. חשוב לבוא לשיחה עם בן הזוג בפתיחות (כן, מה לעשות גם לו יש את זווית הראייה שלו…) עם נכונות לשנות גישה גם מצידנו, עם הכלה של הרצונות שלי ושל בן זוגי, ובעיקר ומעל הכול עם הידיעה שאנחנו יחד ב”עסק” הזה, מבחירה, רוצים שיהיה לכולם טוב, ועם גישה כזו, גם אם צריך לוותר לעיתים- בסופו של דבר- זה רק יתרום לנו ולקשר ביננו.

אני תמיד נזכרת שהרב שהשיא אותי ואת בן זוג, טרום חופה אמר שרוצה להעניק לנו את מתנת הוויתור- והסביר שזו המתנה היקרה ביותר עבור בני זוג, ואם נדע לשים את האגו בצד, את הרצון להיות צודקים תמיד, ונדע לפעול מתוך ענווה, צניעות, פיוס, הקשר ביננו יאריך ימים.

אז כדי שכל זה יצליח- תקבעו עוד היום (בשעה 20:00 למשל..) פגישה עם בן/בת הזוג ותכננו איך תראה החופשה שלכם..

ואם יש לכם שאלה או רצון בטיפים נוספים- אני כאן…

מאחלת לכולכם חג פסח שמח, שלם, שליו ומלא באור ואהבה!

הילה.

תגובות

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>